لینک دوستان

خدای تعالی در قران کریم با تکرار دو جمله در آیات متعدد چند دسته از افراد را مورد محبت خود و چند دسته افراد را دور از محبت خود معرفی کرده است. آن دو جمله این است: «ان الله یحب» و « ان الله لا یحب» که در ادامه این جملات صفات پسندیده و ناپسند را آورده و به آن ها اظهار محبت و یا اظهار غضب فرموده است.

یکی از این آیات آیه 190 سوره بقره می باشد.

توضیح این آیه به همراه ترجمه انگلیسی آن در ادامه مطلب


در این آیه ضمن تصریح به ضرورت دفاع و مقابله در برابر تجاوز دیگران، یادآور مى‏شود که در میدان جنگ نیز از حدود و مرزهاى الهى تجاوز نکرده و متعرض بیماران، زنان، کودکان و سالمندانى که با شما کارى ندارند نشوید. قبل از دعوت آنان به اسلام، دست به اسلحه نبرید و شروع کننده جنگ نباشید و مقرّرات و عواطف انسانى را حتّى در جنگ مراعات کنید.
بعضى از صفات، در شرایط مختلف ارزش خود را از دست مى‏دهند؛ مثلا ترحّم یک ارزش است، ولى ترحّم بر پلنگ تیز دندان، ستمکارى بر گوسفندان است.
و یا علم یک ارزش است، لکن گاهى ندانستن ارزش مى‏شود. مثلا شبى که حضرت على علیه السلام در بستر پیامبر صلى الله علیه وآله به جاى آن حضرت خوابید و پیامبر خدا هجرت نمودند، ارزش این فداکارى بدان است که حضرت على نداند که کشته مى‏شود یا نه. و اگر بداند که او را نمى‏کشند، افراد عادّى نیز حاضرند چنین عملى را انجام بدهند. به هر حال هر یک از سخاوت و شجاعت ممکن است در شرایطى کم‏ارزش یا پرارزش یا بى‏ارزش شود، لکن تنها صفتى که هرگز از ارزش نمى‏افتد، مسئله‏ى عدالت است که در هر زمان و مکان و نسبت به هر فرد، دوست یا دشمن یک ارزش است.

سید علی بهبهانی - تفسیر نور

In the name of God

 Fight in the way of Allah against those who fight against you, but begin not hostilities. Lo! Allah loveth not (aggressors. ( 190

[ یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ٥:٤٧ ‎ب.ظ ] [ شکوفه نجفی و سید جمال مساوات ]
درباره وبلاگ

سلام . شکوفه نجفی دبیر زبان انگلیسی دبیرستان دکتر شیرازی در شهر جهرم هستم. به وبلاگ من خوش آمدید. نظر یادتون نره....
موضوعات وب
امکانات وب

MeLoDiC